Legenda kaže da Bog, kada je stvarao svijet najprije je stvorio baobab. Zatim, kada je stvorio palmu, baobab je želio biti viši od palme.
Onda je stvorio plameno drvo – baobab je želio identične cvjetove, a kada je stvorio smokvu – želio je imati iste plodove.
Sve je to Boga toliko razljutilo da ga je okrenuo naopako i bacio na Zemlju te ga do danas nije izvadio i okrenuo na pravu stranu!
Baobab raste divlje na Madagaskaru, na jugu Sahare te u Australiji i može izuzetno visoko narasti – najveće zabilježeno stablo baobaba visoko je 98 metara i promjera 11 metara!
Ova veličanstvena stabla žive i do 4 000 godina, a jedno od neobičnih svojstava je da su sposobna apsorbirati vlagu tijekom kiše. Upravo zbog toga imaju svoj impozantni ,,prtljažnik’’.
Ime Baobaba potječe od arapske riječi buhibab što znači „plod sa više sjemenki ”, ali je također poznat kao čudesno drvo života, kruh majmuna i stablo kemičara.
Plod je istovremeno prava nutritivna bomba koja obiluje vitaminima, mineralima i esencijalnim kiselinama. Da pokušamo dočarati koliko je ovo stablo zapravo zapanjujuće:
- Sadrži šest puta više vitamina C nego naranča i dvostruko veću dozu kalcija od mlijeka.
- Bogat je antioksidansima kojih je također dvostruko više nego u acai i goji bobicama.
Stoga, ukoliko razmišljate o nadopuni nutrijenata ili tzv. energy boost-u baobab je pravo rješenje za Vas.
Donosimo Vam i par zanimljivih činjenica o ovom grotesknom stablu:
- U Zimbabveu postoji mala željeznička stanica izgrađena unutar golemog starog stabla baobaba.
- Veliki cvjetovi dosežu do 20 cm, ali životni vijek im je vrlo kratak – samo jednu noć, nakon čega venu i otpadaju. Baobab ne oprašuju pčele, već šišmiši!
Pitate se kako baš šišmiši? Šišmiši smatraju da su cvjetovi baobaba savršen spoj za njihov životni stil. Noću tragaju za nektarom cvjetova baobaba jer ih privlači neugodan miris. U zamjenu za ovu poslasticu, šišmiši služe stablima za oprašivanje cvjetova. - Imaju prilično jestive plodove koji su omiljena hrana majmunima.
- Na Madagaskaru se baobab smatra nacionalnim simbolom – postoji osam vrsta, od kojih je šest upravo sa Madagaskara.
- Od pepela drveta baobaba afrički iscjelitelji stvaraju lijekove za prehladu i druge bolesti, a kora se koristi za izradu ribarskih mreža i užadi.
- Neslužbeno se baobab ponekad naziva drvo limunade, jer njegovi plodovi nakon što ste osuše, usitne te otope u vodi – omogućuju pripremu napitka koji neodoljivo podsjeća na limunadu.
- Prikazan je na grbovima dviju država – Srednjoafričke Republike i Senegala.
- Jedno je od rijetkih stabala koji nema godove rasta – zbog čega je iznimno teško odrediti starost baobaba.
- Njegov neobičan izgled učinio je drvo idealnim za glavnu ulogu kao Drvo života u Disneyevom filmu ,,The Lion King’’.
Vjerujemo da ćete se i Vi složiti kako je doista ne moguće ne diviti se ovom čudu prirode!
Za sve informacije o aktualnim putovanjima budite slobodni kontaktirati nas na: go@g-o.hr